Kategorie
Naprawa iPhone

Dlaczego producenci nie stosują już wymiennych baterii?

Jeszcze kilka lat temu baterie w smartfonach można było wymienić samodzielnie w ciągu kilku sekund. Postęp technologiczny sprawił, że producenci zrezygnowali z tego rozwiązania i zaczęli stosować akumulatory, których nie da się wymienić. Dlaczego? O tym dowiesz się w naszym artykule. 

Nowoczesne wzornictwo wymusza pewne kompromisy 

Smartfony są coraz cieńsze i ładniejsze, dlatego podejście do procesu projektowania musiało ulec zmianie. Jednolite, często wykonane ze szkła plecki urządzenia są dopasowane tak, aby urządzenie wyglądało estetyczniej. Stworzenie specjalnej klapki do wyciągnięcia baterii wykonanej ze szkła nie byłoby możliwe. Współczesne smartfony mają jednolitą bryłę, dlatego zrezygnowano z wymiany baterii w takich telefonach jak iPhone 8

Mocniejsza i bardziej odporna na uszkodzenia obudowa 

Wodoodporne telefony cieszą się bardzo dużą popularnością. Aby uszczelnienie obudowy było jak najlepsze, należało zrezygnować z akumulatorów wymiennych. Specjalne uszczelki chronią przed dostaniem się cieczy do podzespołów. Samodzielna wymiana baterii iPhone 8 mogłaby sprawić, że telefon mógłby zostać uszkodzony. Producenci wybrali kompromis, który pozwolił im na zaprojektowanie zdecydowanie mniej podatnych na uszkodzenia urządzeń. 

Nieregularny kształt akumulatorów 

Do niedawna w takich telefonach jak iPhone 8 bateria miała kształt prostokąta, co ułatwiało jej wymianę. Jednak wraz z nadejściem iPhone’a X sytuacja uległa zmianie. Teraz akumulatory mają kształt litery L, co dodatkowo utrudnia samodzielną wymianę. Wyciąganie takiej baterii samodzielnie nie byłoby zbyt komfortowe. Dodatkowo, istnieje zagrożenie, że uszkodzenie takiej baterii byłoby dużo łatwiejsze. 

Czy wymienne baterie powrócą? 

Na powrót wymiennych baterii nie ma co liczyć. Już kilka lat temu zrezygnowano z tego rozwiązania, na rzecz bardziej pojemnych akumulatorów, lepszego wzornictwa i ochrony przed wodą. Na szczęście wymiana baterii w iPhone’ach 8 i nowszych nie jest problematyczna, ani kosztowna. Serwis AppleFix z Wrocławia powiedział nam, że takie usługi są wykonywane na miejscu. 

Doświadczenie serwisantów pozwala na błyskawiczne zamontowanie nowego akumulatora. Ceny zaczynają się od około 100 złotych, co nie jest dużym wydatkiem, w porównaniu do kosztu nowego urządzenia. Współczesne smartfony są dużo lepsze, dlatego stosowanie wymiennych ogniw nie jest już konieczne.